[19.11.2020] Wyłoniono zwycięzców 4. konkursu Camera Jagellonica

Za nami kolejna, czwarta już edycja konkursu fotograficznego Camera Jagellonica! Ze względu na otaczającą nas rzeczywistość była to edycja wyjątkowa, w której autorzy mogli przedstawić swoje zdjęcia w specjalnej kategorii Świat w czasie pandemii, a ogłoszenie wyników odbyło się w formie zdalnej.

Niezmienne jest natomiast zaangażowanie i inwencja uczestników naszego konkursu, którzy — podobnie jak w latach ubiegłych — przesłali wiele bardzo ciekawych fotografii, dostarczając tym samym nie lada wyzwanie dla czteroosobowego jury w składzie: dr Małgorzata Kistryn — autorka wystaw fotograficznych Kolorowe serce Włoch i Odbicia Włoch, Wojciech Matusik — fotograf i fotoedytor „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, Anna Wojnar — fotoreporter UJ i redakcji „Alma Mater” oraz Tomasz Markowski — specjalista fotografii sportowej, od dwóch dekad związany z „Dziennikiem Polskim” i „Przeglądem Sportowym”.

Członkowie jury wskazali najlepsze zdjęcia i wyróżnienia w czterech kategoriach: architektura — stare i nowe budynki UJ; życie studenckie, czyli nauka i zabawa żaków; impresje na temat uczelni i akademickiej społeczności oraz świat w czasie pandemii. Nagrody specjalne przyznali też Rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz redaktorzy portalu nauka.uj.edu.pl. Kolejną nowością w tegorocznej edycji konkursu jest wyróżnienie zdjęć przez redakcję „Alma Mater”, dzięki czemu trzy nadesłane prace ukażą się na okładce tego magazynu! Zwycięskie fotografie prezentujemy poniżej.

Grafika - zdjęcia laureatów w kategorii nagroda Rektora

Grafika - zdjęcia laureatów w kategorii Architektura

Grafika - zdjęcia laureatów w kategorii Impresje

Grafika - zdjęcia laureatów w kategorii Świat w czasie pandemii

Grafika - zdjęcia laureatów w kategorii Życie studenckie

Grafika - zdjęcia laureatów w kategorii nagroda Cafe Nauki

Grafika - zdjęcia laureatów w kategorii nagroda Alma Mater

„Tradycyjnie konkurs stał na dobrym poziomie. Zobaczyliśmy wiele ciekawych fotografii, a decyzje jury wcale nie były łatwe i jednogłośne. W kategorii Świat w czasie pandemii doceniliśmy dwa zdjęcia. Moim zdaniem to jedne z najbardziej kreatywnych ujęć. Autorzy wykazali się pomysłowością i przede wszystkim kreatywnym podejściem do niecodziennego tematu” — przekonuje Wojciech Matusik.

„Bycie innym nie oznacza bycia przeciwko sobie nawzajem — to świetna reporterska impresja. Aktualny temat, miejsce na Rynku pod Adasiem od zawsze kojarzone ze spotkaniami studenckimi. Efekt jakże miły dla oka — niesprzyjające warunki atmosferyczne, ulewny deszcz i ciemności skontrapunktowane świetlistym, wielobarwnym i jakże wymownym elementem. Brawo!” - oceniła najlepszą fotografię w kategorii Impresje dr Małgorzata Kistryn.

Patronat medialny nad konkursem sprawuje Dziennik Polski. Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!